גלנפידיך

favorite_border

סינגל מאלט וויסקי הוא מהחשובות שבקטגוריות המשקאות החריפים , לא החשובה מכולן. התעשיה כולה, חייבת תודה גדולה למזקקת גלנפידיך, שבשנות ה-70 של המאה הקודמת הייתה זו שייצאה לראשונה את המשקה הנפלא, ובכך סללה את הדרך לשאר הענף, להצלחה הגדולה שהוא חווה כעת.

מזקקת גלנפידיך, שפרוש שמה  בגאלית הוא “עמק האיילים, נוסדה בשנת 1886 בידי ויליאם גרנט, רואה חשבון ומנהל מזקקה בעברו שבעזרת שבעת בניו ושתי בנותיו הגשים את חלומו להיות יצרן הסינגל מאלט הטוב בעמק.

הקמת המזקקה כולה נעשתה בידי בני המשפחה וסתת אבנים אחד, שהעבירו אבן אחר אבן כדי לבנות את המבנה, אליו יובאו דודי הזיקוק עצמם. בשל מחסור בכסף, נאלץ גרנט לרכוש לעסק החדש ציוד ממזקקות ישנות וקטנות באופן מיוחד. מעז יצא מתוק, שנים לאחר מכן, כאשר הובנו סודות המשקה יותר לעומק, התברר שככל שמיכל הזיקוק נמוך יותר, כך הוא מפיק וויסקי עשיר ומלא יותר באופיו ובטעמיו.

עד היום נתונה גלנפידיך בידיה של משפחת גרנט. צאצאיו של המייסד הם הבעלים היחידים של המזקקה, ללא בעלי מניות או התערבות של חברות ענק. כיוון שכך, מרשים לעצמם בני המשפחה לא לשנות אף שלב בייצור גלנפידיך, גם אם היום ישנן דרכים יעילות יותר ולמרות הצלחתו היוצאת מגדר הרגיל של הוויסקי שלהם. כל הוויסקי שמיוצר במזקקה מיוצר תחת הסיסמא “כמו שוויליאם עשה”. אותו גודל דודים (למרות שגודל הייצור היום מצריך 28 כאלה!), החימום שלהם נעשה , באופן נדיר, מעל אש גלויה.

התסיסה נעשית במיכלים מעץ אורן, כל הוויסקי כולו מיושן אך ורק בתחומי המזקקה, בדפטאון, אשר באיזור הספייסייד ואפילו החביות נבנות באולם רועש במיוחד בתחומי המזקקה עצמה . בנוסף, העובדה שביצורו של כל ליטר מאלט וויסקי משתמשים ב – 10 ליטר מים, הביאה את וויליאם גרנט להבין מוקדם מאוד עד כמה חשובה איכותם, עבור התוצאה הסופית. כבר בסוף המאה ה-19 רכש את כל אזור מעין ה- Robbie Dhu הצמוד למזקקה והבטיח שעד היום מקורה של כל טיפת מים המשמשת בייצור גלנפידיך היא מהמעיין המצויין.

עד לשנת 1963, לא שווק המאלט וויסקי מחוץ לסקוטלנד. הסקוטים סברו שחיך זרה לא תדע להעריך משקה כה עוצמתי ובעל טעמים כל כך דומיננטיים. גלנפידיך היתה החברה הראשונה שחצתה את הגבול הגאוגרפי של המדינה. במהלך שנתפס כמשוגע והתאבדותי ממש, ליצרני המאלט וויסקי האחרים, פרצה המזקקה את הדרך להפיכתו של המשקה למכובד ביותר בעולם האלכוהול כיום. כיום, כל כוס רביעית של סינגל מאלט וויסקי שנמזגת בעולם היא גלנפידיך! והמזקקה היא סמל אמיתי למסורת סקוטית. גם היום לא שוקטת גלנפידיך על שמריה והיא ממשיכה לחדש בלי הפסקה. גלנפידיך היא מזקקת הסינגל מאלט הסקוטי המעוטרת ביותר. המזקקה זוכה בכל שנה בשלל תחרויות וזוכה בפרסים הנחשבים בתחום האלכוהול.

גלנפידיך 12
גלנפידיך 15
גלנפידיך 18
גלנפידיך 21
גלנפידיך IPA
גלנפידיך XX
גלנפידיך וינטר סטורם
גלנפידיך אוריג’ינל
גלנפידיך 26
גלנפידיך 12

גלנפידיך 12

גדלים (מ”ל): 1000/700/350/200/50
אחוז אלכוהול: 40%

ספיישל רזרב של גלנפידיך, נמכר בלמעלה מ-180 מדינות והוא הסינגל מאלט המצליח ביותר בעולם, והיחידי בהיילנדס של סקוטלנד, המזוקק, מיושן ומבוקבק במזקקה עצמה, עניין נדיר בסקוטלנד כיום. האיחוד בין החביות נעשה בחביות ענק מסורתיות, מה שמקנה לוויסקי טעם כה ייחודי.

גלנפידיך 15

גלנפידיך 15 

גדלים (מ”ל): 700
אחוז אלכוהול: 40%

גלנפידיך סולרה רזרבה הוא וויסקי סינגל מאלט בן 15 שנה, שמקורו ב- Speyside , באזור ההררי של סקוטלנד. הוויסקי משתבח תוך התיישנותו בשלשה סוגים שונים של חביות עץ אלון – אלון מסורתי, אלון חדש, ואלון ששימש ליישון יין שרי ספרדי. מומחה המאלטים בוחר את החביות הטובות ביותר, על מנת להבטיח את שמירת הטעם לאורך זמן, החלקות, והעומק המאפיינים את גלנפידיך סולרה רזרבה.

שיטת ייצור גלנפידיך סולרה רזרבה הינה שיטה ייחודית וראשונה מסוגה בעולם. במרכז השיטה נמצאת חבית האם המכילה גלנפידיך 15 שנה, המתקבל מ- 3 סוגי החביות. החבית מרוקנת בכל פעם רק עד לחציה ומועבר אליה מחדש שוב ושוב ויסקי שעבר את אותו תהליך יישון .שיטה זו מבטיחה אחידות וקבלת וויסקי מאוזן, בעל ניחוח עמוק וטעם ארוך. הוויסקי מועבר לחביות סולרה קטנות עד לביקבוקו.

גלנפידיך 18

גלנפידיך 18

גדלים (מ”ל): 700
אחוז אלכוהול: 40%

גלנפידיך אנשנט רזרבה הוא וויסקי סינגל מאלט סקוטי בן 18 שנה, שמקורו גם הוא ב- Speyside , באזור ההררי של סקוטלנד. זהו סינגל מאלט נדיר, בעל אופי מורכב ורכות מודגשת, שהינם תוצאה של יישון במשך שנים ארוכות בחביות שרי אולורוסו וחביות בורבון מסורתיות, הנבחרות בקפידה ע”י מומחה המאלט. המתיקות המתקבלת מחביות השרי, בצרוף טעמי עץ האלון המסורתי, יוצרים את טעמו המשובח של הוויסקי.

גלנפידיך 21

גלנפידיך 21

גדלים (מ”ל): 700
אחוז אלכוהול: 40%

גלנפידיך 21 שנה “גראן רזרבה”, גלנפידיך מחיה מסורת אבודה של יישון מאלט וויסקי בחביות רום.
המאסטר בלנדר של מזקקת גלנפידיך, עבד בשיתוף פעולה צמוד עם יצרני רום קובניים כדי לפתח את סיומת הרום הקובני הייחודית למזקקה.
במזקקה בסקוטלנד מרוקנים חביות רום שנשלחו מקובה וממלאים אותן בגלנפידיך סינגל מאלט וויסקי.
אז ממתין המאלט מאסטר עד שלוויסקי יש את הטעם המוכר של גלנפידיך ואליו מתלווים טעם וריח נוספים המחמיאים לו ומגלים צד נוסף ומיוחד שלו. רשמי טעימה
ארומה מתוקה מורגשת היטב. מעט פרחוניות עם רמזים לבננה, טופי, עור ועץ אלון.
הטעם רך בתחילה ואח”כ מרענן, מלא ומעט יבש.
מעט עישון, תבלינים וליים עם סיומת ארוכה וחמה.
בספר וויסקי שכתב הסופר הסקוטי הגדול ביותר בן זמננו, איאן בנקס, נבחר “גראן רזרבה” כוויסקי המושלם ביותר מכולם.

גלנפידיך IPA

גלנפידיך IPA

גדלים (מ”ל): 700
אחוז אלכוהול: 43%

בריאן קינסמן, המאסטר בלנדר במזקקת גלנפידיך החליט לנסות וליישן את המאלט שלו בחביות עץ אלון בהן יושנה בירה. הרעיון היה לתת לוויסקי סיומת שונה ומיוחדת. לצורך כך חברו  ליצרן בירה ידוע ומוערך בספייסייד.

בשלב הראשון של הפרוייקט בושלו מספר סוגים שונים של בירה על מנת לגלות איזו הבירה היא המושלמת למשימה. לאחר ניסיונות רבים הוחלט ללכת על בירת אייל IPA המאופיינת בשימוש רב של כשות המעניק לבירה את אופייה המריר. את הבירה מילאו בחביות עץ אלון אמריקאי  לתקופה של ארבעה שבועות על מנת לאפשר לעץ לספוג את  טעמי הבירה. לאחר שרוקנו את החביות מהבירה מילאו אותן שוב רק הפעם בוויסקי שכבר יושן. הוויסקי נכנס לחבית לתקופה נוספת 12 שבועות של יישון (Finish).

התוצאה של השילוב המיוחד והמאתגר הזה היא ההוכחה כי לעיתים אחד ועוד אחד שווה הרבה יותר משתיים. הוויסקי שלפניכם הוא ויסקי מורכב אשר מצד אחד שומר על טביעת האצבע והאופי של מזקקת גלנפידיך יחד עם טוויסט מרענן של כשות המגיע מהבירה.

גלנפידיך XX

גלנפידיך XX

גדלים (מ”ל): 700
אחוז אלכוהול: 47%

בתעשיית הוויסקי לכל מזקקה יש אחד, המסטר בלנדר, אשר הוא זה שבוחר את החביות אותן יש לבקבק. הפעם החליט בריאן קינסמן לחשוב מחוץ לקופסא וליצור ויסקי בעזרת עשרים מאסטר בלנדרים שונים. לצורך כך הזמינו למזקקה עשרים מומחי ויסקי מרחבי העולם ונתנו להם גישה חופשית למרתפי המזקקה.

איש מהמוזמנים לא ידע מה מטרת הפרוייקט. הכל התנהל תחת מעטה סודיות. המשימה הייתה ברורה – על המוזמנים היה לבחור את החבית האהובה עליהם ביותר מבלי שידעו מה מטרת העיניין. לאחר תהליך ארוך ומייגע, בחר כל אחד מהמוזמנים את החבית המועדפת עליו. כל אחד והטעם שלו. מגוון החביות היה רב החל מחביות שרי עתיקות דרך חביות פורט ועד לחביות בורבון חדשות ומשומשות. כל חבית והאופי המיוחד שלה. דוגמיות מכל עשרים החביות נשלחו למשרדו של המאסטר בלנדר.

בעזרת עשרים החביות שנבחרו עירבב המאסטר בלנדר של גלנפידיך ויסקי חדש ושונה. מפגש של עשרים מוחות, עשרים אנשים ועשרים טעמים בבקבוק וויסקי אחד. וויסקי מסקרן עם אישיות מורכבת – ולא בכדי…

גלנפידיך וינטר סטורם

גלנפידיך וינטר סטורם

גדלים (מ”ל): 700
אחוז אלכוהול: 43%

הנסוי השלישי בסידרת הניסיונות של גלנפידיך יוצר שילוב מנצח  המורכב משני עולמות- הוויסקי העדין והפירותי של גלנפידיך מאיזור הספייסיד ויין קרח קנדי מתקתק וחמצמץ.

בריאן קינסמן המסטר בלנדר של מזקקת גלנפידיך החליט לשתף פעולה עם יקב קנדי הממוקם ליד מפלי הניאגרה שמייצר יין קרח(Ice Wine) עשיר ומתקתק,יין אשר ענביו נבצרים בליל ירח שהטמפרטורה הממוצעת היא בסביבות -10 מעולת והענב קפוא.  בריאן לקח חביות מעץ אלון אשר ייושן בהם יין הקרח למשך חצי שנה חזרה לסקוטלנד, להן הכניס וויסקי של גלנפידיך שהתיישן במשך 21 שנה למשך שישה חודשים (פיניש).

התוצאה היא איזון ייחודי בין הנשמה החמה של הוויסקי עם הקור הקפוא של יין הקרח, וויסקי עשיר ועמוק מלא בטעמי פירות, ווניל ועץ עם מתקתקות וחמיצות עדינה של הסיומת בחביות יין הקרח.

גלנפידיך אוריג’ינל

גלנפידיך אוריג’ינל

גדלים (מ”ל): 700
אחוז אלכוהול: 40%

ההשראה לגלנפידיך אוריג’ינל היא הוויסקי המקורי של המזקקה משנת 1963, גלנפידיך סטרייט מאלט. בשנת 1963 יוצא לראשונה סינגל מאלט (בזמנו נקרא סטרייט מאלט) וויסקי מגבולות אנגליה, על ידי מזקקת גלנפידיך, והשאר היסטוריה.

בריאן קינגסמן, המאלט מאסטר של גלנפידיך, יצר את הוויסקי לאחר מחקר מעמיק בארכיון הוויסקי של המזקקה. עוד הוכחה לכך שהמסורת המשפחתית המדהימה של המזקקה נשמרת בקפידה.

גלנפידיך אוריג’ינל הינו שחזור מדויק לביטוי בו הציגה המזקקה את הסינגל מאלט וויסקי לעולם, מהדורה מיוחדת זו היא תוספת מיוחדת למגוון המיוחד של המזקקה.

גלנפידיך 26

גלנפידיך 26

גדלים (מ”ל): 700
אחוז אלכוהול: 43%

וויסקי זה הינו אחד הוויסקים המעניינים ואיכותיים שהבית יצר, גלנפידיך 26 הינו אחד הביטויים היחידים של מזקקת גלנפידיך אשר יושן אך ורק בחביות אקס- ברבן למשך כל התקופה, החביות מגיעות ממזקקת ברבן בקנטקי אשר כמו גלנפידיך עדיין בבעלות פרטית של משפחה סקוטית.

יישון ארוך וממושך בחביות עץ אלון אמריקאי שהכילו ברבן מעניק לוויסקי טעמי עץ ווניל עמוקים ויחד עם זאת ארומות עדינות של הדרים עם פירותיות ופרחוניות.

יגרמייסטר
הנדריקס
תפריט